close icon
close icon

Zodpovědné hraní

Pro mnoho lidí je hazardní hra vzrušujícím způsobem zábavy, ale pro jiné je něčím víc. Pro tyto lidi je to něco, co se děje nutkavě, aniž by to vždy zahrnovalo potěšení. Negativní účinky mohou být velké, ale i tak je pro lidi se závislostí na hazardních hrách nesmírně obtížné přestat hrát.

Závislost na hazardních hrách například některé lidi přivádí do finančních problémů a ovlivňuje jejich sociální kontakty. Co však závislost na hazardních hrách vlastně obnáší?

Kdy má někdo závislost na hazardních hrách?

Je konfrontační přiznat ostatním i sobě, že (možná) trpíte závislostí na hazardních hrách. U lidí se závislostí na hazardních hrách však existují typické vzorce.

Například člověk může být velmi neklidný, přikládá obrovskou hodnotu úspěchu, je velmi zaměřený na peníze, usiluje o uznání a pravidelně myslí na hazardní hry a proměňuje je v činnost.

To může mimo jiné pramenit z toho, že má nízké sebevědomí. Člověk se pak snaží zvýšit si sebevědomí takříkajíc hazardní hrou a touhou něco vyhrát. To člověku dává pocit štěstí a potřeba tohoto pocitu štěstí pak může růst.

Může se také stát, že negativní pocity jsou při hraní hazardních her (dočasně) potlačeny, nebo se člověk tak usilovně snaží vyhrát, že se nechce vzdát a pokračuje v hraní.

Limity

Je důležité si uvědomit, že hazardní hry se hrají se skutečnými penězi. Vzhledem k hernímu prvku hazardních her je někdy vědomí této skutečnosti sníženo. Kromě toho přirozeně nakopne, když někdo promění svých sto eur na dvě stě nebo tři sta eur.

Jakmile se to jednou podaří, lidé často chtějí vyhrát víc a značně rychle posouvají své hranice. Někteří přeceňují své šance na výhru a mají chuť hrát tak dlouho, dokud nevyhrají další tak vysokou částku. To se však často ukáže jako obtížnější, než se myslelo.

Proto je vhodné se před hraním dohodnout na maximální částce, kterou během daného odpoledne nebo večera vsadíte.

Může být také rozumné přinést si tuto částku v hotovosti a ujistit se, že při návštěvě kamenného kasina nemáte u sebe platební kartu. V online kasinu se můžete rozhodnout, že vložíte určitou částku a necháte to tak. Některá online kasina dokonce nabízejí i nastavení limitu.

Tímto způsobem je stanoven limit a je těžší tento limit překročit, protože je méně snadné vsadit více peněz a slouží jako připomínka.

Několik tipů a triků pro zodpovědné hraní:

  • Hrajte pouze s penězi, které si můžete dovolit prohrát. Nikdy tedy nehrajte s penězi, které potřebujete na nájem, dovolenou nebo stálé výdaje.
  • Předpokládejte, že vsazené peníze prohrajete, a uvědomte si riziko, které s hraním peněz souvisí.
  • Nesázejte žádné výhry na další hru.
  • Nikdy nehrajte, když prožíváte silné emoce; to by mohlo způsobit, že se budete rozhodovat impulzivně.
  • Nikdy nehrajte s penězi jiných lidí.
  • Pokud dojdou peníze, se kterými jste chtěli hrát, opravdu přestaňte a v případě potřeby jděte domů, pokud pocítíte nutkání vybrat peníze nebo něco podobného.

Opatření přijatá kasiny

Kasina vše pečlivě sledují. Mnoho kasin například pracuje se vstupními kartami, které jim umožňují přesně sledovat, jak často návštěvníci přicházejí a zda hodně a často prohrávají nebo vyhrávají.

Některá kasina tak mohou zjistit, zda návštěvníci chodí do kasina mimořádně často, zatímco například hodně prohrávají. Kasina tak mohou návštěvníkům dát najevo, že by se možná měli omezit nebo že potřebují pomoc.

Na požádání mohou online kasina zajistit, abyste dočasně nemohli provádět vklady nebo dočasně hrát. Některá online kasina navíc poskytují určitý druh upozornění, pokud někdo hraje delší dobu a s jakou částkou již hrál. To může být pro hráče varovným signálem.

Cruks a zodpovědné hraní

Registr KSA CRUKS má pomoci hráčům se závislostí přestat hrát. V zásadě je toto nastavení dobré. Do registru se zaregistrujete a pak po určitou dobu nemůžete hrát v žádném nizozemském kasinu. Přesto se to nezdá jako okamžité řešení. Ve skutečnosti se cruks a stále hazardní hry nezdají být vůbec obtížné. Na zahraničních stránkách může hráč hrát stále. Důležité proto zůstává přijmout další opatření. Vyhledejte pomoc, abyste se zbavili své závislosti, a přijměte k tomu správná opatření.

Co když stále překračujete své vlastní limity?

Pokud zjistíte, že neustále sázíte více peněz, než jste si předem dohodli, a obáváte se, že si vypěstujete závislost na hazardních hrách, nebo že už možná závislí jste, je důležité zjistit, z čeho toto chování pramení a jaké by mohlo být jeho možné řešení.

Projít tímto procesem sám může být velmi obtížné. Vyhledat pomoc druhých není nic, za co byste se měli stydět. Naopak, je silné, že si uvědomíte a přiznáte, že máte problém a potřebujete s ním pomoci.

Kromě toho je důležité mít důvěrníka, se kterým se můžete svěřit a upřímně si popovídat. Může to být přítel nebo člen rodiny, ale také nadace nebo organizace.

Existuje velmi mnoho organizací a nadací, které jsou ochotné a schopné pomoci lidem se závislostí na hraní. Výhodou je, že tyto organizace a nadace mají zkušenosti s lidmi se závislostí na hazardních hrách, a proto vědí, jak se cítíte a co je třeba udělat pro nalezení řešení.

Změny GGZ, IGHD a Hervitas jsou některé z organizací, na které se člověk se závislostí na hazardních hrách může obrátit. Organizací je však mnohem více a je důležité vybrat si takovou, ve které se cítíte dobře a bezpečně.

to_up